Investice do bydlení je nemalá investice, kterou je třeba pořádně zvážit. I když mají banky otevřené dveře a jsou ochotné půjčovat miliony, zájemce o úvěr by neměl přemýšlet jen nad tím, jak se k penězům spolehlivě a co nejrychleji dostat, ale jak je čerpat za výhodných podmínek, efektivně s nimi naložit a být zajištěn i pro případ neschopnosti splácet.
Hypotéky pozvolna zdražují a plánuje se další zpřísnění pro jejich udílení. Přesto se stále jedná o nejvýhodnější typ úvěru pro financování koupě nemovitosti. Jiný totiž neposkytne finanční prostředky v tak velkém objemu a za tak výhodný úrok. I když tedy budete na pořízení bytu či domu potřebovat vlastní rezervu, protože 100procentní hypotéku nedostanete, stále se vám vyplatí.
Ne každý má vlastní našetřené peníze nebo příbuzné, kteří vypomůžou. Řada lidí tak hledá způsob, jak si k hypotéce sehnat další prostředky na pořízení a případnou rekonstrukci nemovitosti. Je nemálo těch, kteří zajdou do banky a požádají o spotřebitelský úvěr, který je ale velmi drahý a k financování bydlení se absolutně nehodí.
Nezajištěný úvěr od stavební spořitelny má výhodu v tom, že je mnohem levnější a do určité výše nevyžaduje jištění. Nabídky stavebních spořitelen se však liší. Někde nabízejí výhodnější podmínky pro své stávající či bývalé klienty, jinde hledí na bonitu.
Při kalkulaci nákladů na pořízení bydlení a rekonstrukci neberte v potaz pouze to, na kolik vás vyjdou. K plánovaným nákladům připočtěte nutnou finanční rezervu pro případ, že ve vašem životě nastane okamžik, kdy pro vás splácení úvěrů bude problematické – typicky se jedná o ztrátu zaměstnání, odchod jednoho z partnerů na rodičovskou dovolenou, nenadálou invaliditu atp. V takovém případě může být i rezerva ve výši sto tisíc uložená na spořicím účtu obrovskou úlevou, protože pokryje několik měsíčních splátek.
Sto tisíc je ale pro domácí rozpočet přece jen malá rezerva. Kolik by tedy měla činit? Minimálně šestinásobek měsíčních výdajů. Rezervu je třeba navýšit v případě plánovaného rodičovství, pořízení auta atd.
Stává se, že lidé, kteří mají v době sjednání úvěrů na bydlení stabilní zaměstnání a dobré příjmy, podlehnou přesvědčení, že mohou zvolit kratší dobu splácení a vyšší splátku. Obecně však platí, že je lepší zvolit delší dobu splácení a nižší splátky a vedle toho odkládat volné finanční prostředky tam, kde se zhodnotí. Dobré je přitom zvolit formu spoření, kde jsou peníze kdykoli k dispozici, třeba právě pro případ nenadále neschopnosti splácet.